Blog > Komentarze do wpisu

Cesarzowa Elżbieta

          Od niepamiętnych czasów kiedy tylko słyszałam o Sissi widziałam obraz pięknej, młodej, księżniczki mieszkającej wśród gór i lasów, która żyje jak w bajce. Sięgnęłam po tą biografię by skonfrontować obraz filmowy z jak najbardziej rzeczywistym.

          Okazało się, że Sissi to już nie słodka laleczka ze znanego wszystkim filmu ale kobieta przerastająca epokę, która potrafiła postawić na swoim i starać się choć przez chwilę żyć w zgodzie ze sobą. Dowiadujemy się, że Cesarzowa to kobieta "ułomna" toczona przez choroby m. in. depresję, którą doświadczył los, każda kobieta odnajdzie w niej cząstkę siebie. Fantastyczna książka która przenosi w świat konwenansów tak niemożliwych obecnie. Coś co raz mnie zadziwiało, a czasem i śmieszyło to tzw. "życie pod publiczkę" wszystko robione na pokaz, prawdziwe emocje chowając za wachlarzem…

          Autorka tak szczegółowo opisała życie Cesarzowej Elżbiety, że ma się poczucie jakby była naocznym świadkiem tego wszystkiego. Znajdziemy tutaj też liczne wiersze pisane przez Cesarzową, oraz opisy wojen, i znaczące postacie historyczne. Jednak wszystko jest tak pięknie ze sobą połączone, że nawet na chwile nie można się oderwać.

          Sądzę, ze nie tylko ja zastanawiałam się jakby to było pięknie móc przenieść się do epoki krynolin, szarmanckich panów, płochych pań, balów i…koronkowych parasolek, nie mówiąc już o możliwości życia w rodzinie królewskiej, być otoczoną przez zbytek i poważanie. Jednak dopiero po przeczytaniu książki takiej jak ta możemy sobie uświadomić, że w tamtym czasie też były troski i zmartwienia, ludzie żyli może inaczej ale potrzeby, i problemy były, i zawsze będą te same. Książkę mimo że dość długa czyta się jednym tchem. Polecam serdecznie tym bardziej, że jest to najlepiej napisana biografia Cesarzowej Elżbiety.

czwartek, 23 lutego 2012, sylviaa777

Polecane wpisy