Blog > Komentarze do wpisu

Downton Abbey

         Uwielbiam seriale kostiumowe, więc kilka dni temu przekopałam internet w poszukiwaniu czegoś co mogłoby mnie w tej sferze usatysfakcjonować. Znalazłam serial BBC o którym kiedyś już usłyszałam, ale jako osoba nie oglądająca telewizji nie mogłam mieć większego kontaktu. Chodzi o genialny „Downton Abbey” który jak się dowiedziałam, ma największą oglądalność wśród seriali w Brytyjskiej telewizji od ponad 30 lat. Po obejrzeniu dwóch serii mogę powiedzieć, że absolutnie zasłużenie.

        Mamy rok 1912 i właśnie zatonął Tytanik. Majętna, Brytyjska, rodzina arystokratyczna, mieszkająca w wielkim opactwie pogrąża się w smutku po starcie niedoszłego zięcia i jednocześnie spadkobiercy. Jednak nie tylko to jest głównym zmartwieniem rodziny. Okazuje się, że spadkobiercą może zostać daleki, nieznany kuzyn Matthew.

        Senior rodu ma piękną żonę, i trzy córki ale niestety nie ma syna, a według ówczesnego prawa dziedzicem mógł być tylko mężczyzna. Dlatego całe zaangażowanie rodziców oraz fenomenalnej babci pokłada się w znalezieniu dobrej partii dla najstarszej Mary. Jednakże siostry (a przynajmniej dwie z nich) nie są potulnymi panienkami. Mary najstarsza to kobieta która nie boi się otwarcie mówić co czuje, odrzuca adoratorów którzy nie spełniają jej oczekiwań ale jednocześnie nie stroni od przelotnych romansów. Sybil najmłodsza to aktywistka, która nie może ścierpieć że przyszło jej siedzieć w domu kiedy na świecie zachodzą tak znaczące zmiany. Aktywnie uczestniczy w pierwszym referendum w którym biorą udział kobiety czy zostaje pielęgniarką podczas I wojny światowej. Jako pierwsza zakłada spodnie czym budzi ogólny szok w opactwie. Średnia siostra to Edith osóbka dość nieporadna która w przeciwieństwie do sióstr bardzo chce wyjść za mąż. Właściwie nie ma znaczenia za kogo byleby ktoś się znalazł. Zazdrości Mary powodzenia co prowadzi między nimi do kilku niesnasek.  

 

       To pierwszy serial w którym również pokazane jest tak szczegółowo życie służby, a jest jej całe mnóstwo. Niesamowite jest zderzenie kontrastów które można zobaczyć. Uświadamiamy sobie jak łatwe jest życie, kiedy każdy z domowników ma swój sznureczek który pociąga w miarę potrzeb, i zachcianka po kilku minutach materializuje się, a jednocześnie jak trudno było służbie utrzymać tak wielki dom w czystości i spełniać zachcianki Państwa. Służba też przeżywa miłości, i nienawiści, rozgrywa się tam jednak zupełnie inna część życia niż piętro wyżej mimo, że rodzina jest dość nowoczesna, i każdy może tam liczyć na zrozumienie.

       Zachęcam do obejrzenia bo serial nie tylko przedstawia niesamowite jak na czasy obecne życie rodzinne, ale pokazuje także zmiany które zachodziły na tle historycznym, kiedy to kobiety zaczynały mieć prawa społeczne, kiedy noszenie przez nie spodni było takim samym szokiem jak  całkowity ich brak, a by jeździć samochodem wcale nie było potrzebne pozwolenie władz, po prostu wystarczyło umieć prowadzić.

poniedziałek, 26 marca 2012, sylviaa777

Polecane wpisy