Blog > Komentarze do wpisu

Na plebanii w Haworth

      Jestem wielką miłośniczką XIX-wiecznej literatury angielskiej. Oprócz Dickens’a, Gaskell, Thackeray’a i Eliot właśnie siostry Brontë zaliczam do grona swoich ulubionych pisarek. Ta biografia jest o nich. O Annie, Emily i Charlottcie jak i o całej nie mniej utalentowanej rodzinie. Autorka wspaniale opisuje życie ich ojca pastora który miał wielki wpływ na talent córek jak i poszczególnych domowników zamkniętych na plebanii na wrzosowiskach Yorkshire.

     Z książki dowiadujemy się wielu ciekawostek na temat życia mieszkańców. Radość przeplata się z dramatami gdzie nastrój dodatkowo buduje ciągły wiatr, i zacinający deszcz, jak również bliskie sąsiedztwo cmentarza.. Dziewczęta pokazane są razem ze swoimi słabościami z depresjami, i nerwicami które nie mogły ominąć tak wrażliwe osoby.

Siostry Bronte

 

    Charlotte i jej nieśmiertelna „Jane Erye” czy „Villete”, Anna i „Wichrowe Wzgórza” to powieści literatury światowej wiele razy już sfilmowane, jednakże nie każdemu się one spodobają. Jedni nazwą je po prostu romansidłami inni powiedzą że kobiety w powieściach to zmanierowane idiotki. Wydaje mi się że trzeba po prostu tak jak ja kochać ten czas literacki, tamten miniony świat krynolin, i skrywanych uczuć.

Wnętrze rodzinnego domu

       Miałam wrażenie że w książce, cały czas przewija się motyw śmierci. Dopiero czytając zdajemy sobie sprawę jak łatwo było zachorować, i jak łatwo umrzeć, nigdy nie wiadomo było kto z rodziny będzie następny.

       Anna i Emily są ofiarami gruźlicy. Do śmierci Branwell’a (brata) przyczyniają się niewątpliwie alkohol i narkotyki. Maria oraz Elżbieta dwie najstarsze siostry również nie żyją. Charlotte przeżywa rodzeństwo jednak jej droga życia również naznaczona jest bólem i niepowodzeniami, mimo docenienia jej jako pisarki.

 

Główna ulica Haworth

     Haworth jest zaraz po Stratford (gdzie urodził się i mieszkał Szekspir) najczęściej odwiedzanym przez pasjonatów literatury miastem w Anglii. Plebanię można zwiedzać gdyż zostało tam utworzone muzeum rodziny Brontë.

czwartek, 15 marca 2012, sylviaa777

Polecane wpisy