Blog > Komentarze do wpisu

Małżeństwo niedoskonałe

 

          

             "Małżeństwo niedoskonałe" rozgrywa się w latach międzywojennych. Główną bohaterką i narratorką jest bezimienna dziewczyna, świeżo upieczona panna młoda. Jej ekscentryczny małżonek zwany Busiem, to niespełniony artysta człowiek w swoim (i tylko swoim ) mniemaniu prezentujący sobą najpiękniejsze cnoty, osiągający najwyższy stopień uduchowienia. W rzeczywistości Busio delikatnie mówiąc prostak i cham. Zresztą w tej powieści Busio stanowi jedną z wielu nieudacznych postaci.

            Może być zaskakujące, że właściwie tytułowemu małżeństwu bohaterki poświęcony jest zaledwie niewielki wycinek w tej książce. Narratorka wraca myślami do swojego koszmarnego dzieciństwa, biednego domu, w którym zawsze brakowało jedzenia. Dziecko tkwiło między ojcem przepijającym wszystkie pieniądze, a rozgoryczoną, sfrustrowaną matką. Rodzina nie mogła wykaraskać się z nędzy. Małżeństwo z Busiem - pochodzącym z zamożnej rodziny - wydaje się wybawieniem. Ale czy jest nim na pewno?

           Torpeda! Ta ksiązka to istna torpeda! Po przeczytaniu jestem zachwycona treścią, a jednocześnie oburzona tym, ze gdyby nie przypadek mogłabym w ogóle na nią nie trafić. Krystyna Nepomucka choć kiedyś bardzo znana obecnie jest prawie całkowicie zapomniana.

 

wtorek, 02 października 2012, sylviaa777

Polecane wpisy