Blog > Komentarze do wpisu

rozwód niedoskonały

 

               „Rozwód niedoskonały” jest kontynuacją losów bohaterki powieści „Małżeństwo niedoskonałe” oraz jej rodziny. Wróciłam do losów bohaterki, której i w tej części imienia nie poznamy z niekłamaną przyjemnością. Druga część jest dość krótka bo zawiera 153 strony jednak jest tak samo powalająca jak poprzednia.

                W tej części losy bohaterów przedstawione są na tle wydarzeń ponurych, i okrutnych wydawałoby się są to bowiem lata wojenne jednak autorka moim zdaniem zrobiła z książki małe arcydziełko przedstawiając wojnę nie jako całkowitą zagładę, i 6 letni koszmar, lecz znośnie. Czujemy głód, biedę, dramatyzm śmierci, jednak ukazane to jest na dalszym planie. Przede wszystkim widzimy, że podczas wojny też dało się zwyczajnie żyć, a nawet wzbogacić czy pomału spełniać marzenia. To czas w którym choć przez chwilę rodzinie bohaterki będzie się żyło najlepiej od lat.

                Książka należy do tych które się po prostu „pożera” , znów zacny tatuś  - alkoholik serwuje całą masę komicznych sytuacji, spotykamy oczywiście Busia, Wykolejeńca czy Monikę- Modliszkę, a także całą plejadę znajomych i rodzinę, których to losy ułożą się zupełnie nieoczekiwanie. Czytając cały czas miałam na twarzy uśmiech bo i dialogi są niebywałe jednak w sercu gdzieś wewnętrznie czuje się smutek. Nasza bohaterka ciągle cierpi, wplątuje się w niepotrzebne sytuacje łóżkowe, szuka pracy by coś zarobić, i nie czuć przemożnego głodu, jednak jej determinacja, i siła imponują bo w końcu zmierza do celu który postawiła sobie lata temu.  To książka o wielkiej druzgocącej wręcz potrzebie miłości, można płakać ze śmiechu, i ze smutku zarazem jednak na pewno nie pozostanie się obojętnym. Dla mnie mistrzostwo świata.czwartek, 25 października 2012, sylviaa777

Polecane wpisy