Blog > Komentarze do wpisu

ta kobieta. Wallis Simpson

           Jest jeden znany wszystkim fakt z historii Wielkiej Brytanii, w latach 30-tych XX wieku abdykacja króla Edwarda VIII, który nie potrafił rządzić bez kobiety, którą kochał. Jednak kim mogła być ta kobieta zdolna wywrzeć tak hipnotyczny wpływ na mężczyznę przygotowywanego od swoich narodzin do roli władcy nie tylko Wielkiej Brytanii ale całego wielkiego imperium ciągnącego się od Indii po Kanadę, i Australię.

            „Ta kobieta” Anne Sebba to niesamowicie wciągająca biografia kobiety, która była autorką największego skandalu obyczajowego XX wieku. Amerykanka Wallis Simpson kobieta o kontrowersyjnym męskim imieniu, które notabene wybrała sobie sama, zwyczajna dziewczyna „z ludu” posiadająca niezaspokojoną ambicję by piąć się coraz wyżej. Jak to się stało, że mężatka w średnim wieku, z pieprzykiem na brodzie, przekonała księcia najpotężniejszego mocarstwa świata, że jego życie nie będzie miało bez niej sensu? Tego dokonać mogła tylko Wallis, i choć nie była klasyczną pięknością, chuda, mająca duże dłonie, niski, szorstki, nieatrakcyjny głos, i mocno zarysowaną, kwadratową wręcz męską szczękę to jednak jej charyzma, dowcip, wdzięk, wewnętrzny magnetyzm, pozostawiały trwały wpływ (dobry i zły) na ludzi z którymi się zetknęła, nie omijając księcia.         

             Była ikoną stylu, zawsze nienagannie ubrana z bezcenną biżuterią kupowaną jej przez króla, i specjalnie projektowaną przez Cartiera okupowała pierwsze strony gazet na całym świecie. Jako przyjaciółka największych projektantów miała krzesło w pierwszym rzędzie wszystkich Paryskich pokazów mody. Jej ulubienicami byli Dior, Givenchy, Balenciaga, Schiaparelli.

            Obsesyjnie dbająca o figurę, i urodę. Krążyły opowieści o tym jakoby wielokrotne liftingi do tego stopnia unieruchomiły jej mięśnie twarzy, że nie mogła zamknąć oczu nawet, kiedy spała. To do niej należało słynne powiedzenie: „nigdy nie jest się wystarczająco bogatym, i wystarczająco szczupłym”.

            Całe życie obsesyjnie bała się, że będzie żyła w biedzie to piętno dzieciństwa, które nigdy jej nie opuściło. Wallis Simpson cwana intrygantka, za wszelką cenę starającą się zabezpieczyć sobie byt, kochająca potęgę księcia Windsoru bardziej niż jego samego? Czy skrzywdzona, ofiara swoich czasów, wielka dama, którą konserwatywne angielskie społeczeństwo, i zimny, bezduszny Dwór skazało na banicję? Jakby nie było postać Wallis jest naprawdę fascynująca, i warto lepiej poznać życie tej zwyczajnej dziewczyny, która budziła skrajne emocje bo żyła tak jak chciała. Poprzez swój urok, determinację, a także szczęście miała zostać królową Wielkiej Brytanii. 

            Autorka wysuwa kontrowersyjne, i bardzo ciekawe opinie na temat Wallis, które weryfikują utarte poglądy. Dodatkowo fakt, że po raz pierwszy w Polsce mamy okazje zagłębić się w jej biografię nie pozostawia złudzeń, że tę książkę trzeba przeczytać.

 

 

piątek, 28 grudnia 2012, sylviaa777

Polecane wpisy