Blog > Komentarze do wpisu

Poczucie kresu

        „Poczucie kresu” Julian’a Barns’a to historia Anthony’ego Webster’a sześćdziesięcioletniego mężczyzny, rozwodnika, którego życie nabrało monotonii. Nie ma w nim iskry, żaru, jakiejś niespokojnej nutki. A może to tylko pozory? W każdym razie wraz z bohaterem przenosimy się do jego młodości, do czasów szkolnych i studenckich. Pierwsze miłosne uniesienia, paczka przyjaciół, zabawa, przyjaźń z inteligentnym kumplem Adrianem, a następnie kłótnia o dziewczynę. Wkrótce dochodzi do tragedii.

            Po upływie kilkudziesięciu lat od tamtego wydarzenia, wszystko wydaje się zamkniętą sprawą, jednak spadek w postaci pamiętnika swojego przyjaciela okaże się początkiem czegoś ważnego, nowego. Okazuje się, że przeszłość, z jednej strony jest odpowiedzią na wiele nękających nas kwestii, a z drugiej skrywa znacznie więcej tajemnic, i sekretów niż można przypuszczać. Co odkryje Anthony, i czego się dowie o sobie i swoich bliskich? Nic nie zdradzę!

            Muszę jednak przyznać, że jestem trochę zaskoczona entuzjastycznymi recenzjami. Nie chcę powiedzieć, że to zła książka. Ale też żadna rewelacja.

            Prawdopodobnie się nie znam w końcu książka zdobyła nagrodę Bookera za 2011 r., a to zobowiązuje.

środa, 16 stycznia 2013, sylviaa777

Polecane wpisy