Blog > Komentarze do wpisu

Kochanek królowej

 

             Bardzo się cieszę, że film o którym zaraz opowiem to film Duński w dodatku historyczny, dość już mam filmów które ciągle przybliżają angielskich arystokratów lub francuską Marię Antoninę. Dania tez miała wspaniałą arystokrację której burzliwe losy idealnie nadają się na ekranizację.

            Krótko mówiąc jest to oparta na faktach historia typowego dworskiego mezaliansu, trójkąta miłosnego pomiędzy Karoliną Matyldą Hanowerską królową Danii jej mężem królem Christianem VII oraz jego nadwornym lekarzem Johannem Friedrichem Struensee.

            Młoda księżniczka angielska zostaje już w dzieciństwie poślubiona przyszłemu królowi Danii Christianowi VII. Kiedy oboje są już wystarczająco dorośli by zawrzeć związek małżeński młodziutka księżniczka jedzie do Danii by poślubić Chrystiana, i zostać królową swojego nowego państwa. Krystian okazuje się zupełnie inny niż jej go przedstawiano, jest pozbawiony dobrych manier, opętany seksem jednak nie z żoną, a licznymi kochankami, wszyscy mają go za wariata, osobą która z tego powodu cierpi najbardziej jest jego żona. Wszystko zmienia się kiedy nowym lekarzem króla zostaje Struensee człowiek światły, inteligentny, i z ogromną charyzmą. Zostaje jedynym przyjacielem króla, na którego ma zbawienny wpływ, i dzięki niemu sprawy dworskie zaczynają znowu się układać. Jednak zostaje również „przyjacielem” królowej co ma daleko idące konsekwencje.

            Wspaniały film o wydawałoby się zupełnie niezrównoważonym królu, który jednak z pomocą żony i osobistego lekarza sprawia, że Dania staje się jednym z najbardziej oświeconych krajów ówczesnej Europy. Właściwie nie potrafię powiedzieć która kreacja jest najlepiej zagrana bo cała trójka głównych bohaterów jest rewelacyjna. Film był nominowany do Oscara za film nieanglojęzyczny niestety nie zdobył statuetki wyprzedził go austriacki „Amour” czy zasłuzenie? przekonajcie sie sami.

piątek, 01 marca 2013, sylviaa777

Polecane wpisy