Blog > Komentarze do wpisu

Władca much

          Ostatnio spotkała mnie nie lada gratka pomyszkowania w pewnej starej prywatnej biblioteczce. Tam wśród wielu klasycznych tytułów znalazłam książkę  o intrygującym tytule i bez okładki co uznałam za wystarczający walor by się nią zainteresować .

            Po kilku dniach zabrałam się do czytania z wielkimi nadziejami gdyż w międzyczasie dowiedziałam się, że „Władca much” William’a Gording’a to klasyk literatury światowej, a sam autor w 1983 roku został uhonorowany nagrodą Nobla.

            Ta krótka powieść opowiada o grupce chłopców ocalałych z katastrofy samolotu, który rozbił się na tropikalnej, niezamieszkałej  wyspie podczas nieokreślonego konfliktu nuklearnego. Po pierwszym szoku próbują ustanowić ogólnie panujące prawa, i wybrać przywódcę grupy, który będzie podejmował ważne decyzje z ta najważniejszą, jak sprawić by ich uratowano na czele. Początkowo wszystko wydaje się proste, lider jest jeden, i wydaje się całkiem rzeczowy jednak wśród rozbitków jest jeszcze jeden chłopiec z wielkimi aspiracjami, który po kilku dniach zostanie samozwańczym przywódcą przez co na wyspie zapanują dwie nawzajem zwalczające się frakcje.

            Teoretycznie książką powinna mi się podobać, bardzo lubię takie Robinsonowskie powieści jednak nuda jaka przebija przez kartki tej opowieści była dla mnie przytłaczająca. Zupełnie nie rozumiem zachwytu nad tą książką, owszem przyznam, że temat ciekawy, to co "wyłazi" z człowieka kiedy dostaje nieograniczoną prawem władzę nawet bardzo ciekawe. Poza tym ledwo dostrzegalna wzmianka o konflikcie nuklearnym jest naprawdę przerażająca, poza tym jest lekki dreszcz, trwoga, nawet miejscami spore napięcie. Jednak to nie wystarczyło bo dawno nie czytało mi się książki tak źle, niewiele brakowało a w ogóle bym jej nie skończyła na szczęście była krótka.

            Na podstawie książki Harry Hook w 1990 r. nakręcił film, który polecam obejrzeć bo akurat film jest naprawdę świetny. 

niedziela, 14 kwietnia 2013, sylviaa777

Polecane wpisy