Blog > Komentarze do wpisu

Królowa: nieznana historia Elżbiety Bowes –Lyon

            W końcu mogę odetchnąć bo po ponad dwóch tygodniach ciągłego czytania skończyłam arcyciekawą ale i bardzo obszerną (ponad 550 stron) biografię jednej z najciekawszych postaci brytyjskiego dworu. Jej królewska wysokość Elżbieta, żona króla Jerzego VI, matka obecnie panującej królowej Elżbiety II to postać absolutnie fenomenalna. Któż nie pamięta malutkiej, uśmiechniętej babci która w wieku 100 lat dziarsko machała rączką odziana w swoje papuzie stroje. Jednak mało kto wie, że pod maską uśmiechu i słodyczy kryła się twarda, apodyktyczna osobowość, a za zasłoną kobiecego uroku szalona ambicja i determinacja.

 

            Lady Colin Campbell to biografka, która zasłynęła już opisami życia innych osobistości angielskiego dworu, m.in. Diany księżnej Walii. Można by pomyśleć, że przez swoje arystokratyczne pochodzenie będzie starała się przypodobać rodzinie królewskiej nakreślając obraz opisywanych postaci w przymilny sposób jednak nic bardziej mylnego. Biografia Elżbiety ma podtytuł „Nieznana historia Elżbiety Bowes –Lyon”, i nie jest kolejną opowieścią o cukierkowej, dobrej monarchini a rzetelnym  obrazem ukazującym królową ze wszystkimi zaletami ale również z wadami o których przez lata starano się nie mówić.

            Autorka rozprawia się z niektórymi elementami życia Elżbiety które były owiane mgłą tajemnicy m.in. o niejasnościach związanych z jej narodzinami gdzie wielkim prawdopodobieństwem jest, że urodziła ją kucharka pracująca u rodziców Elżbiety. Fakt ten nie mógł być ujawniony gdyż spowodowałby daleko idące konsekwencje. Również jej determinacja by zmusić Edwarda VIII do zrzeczenia się tronu na rzecz jej męża Alberta (Jerzego VI), i pozbawienia go wszelkich praw członka rodziny królewskiej tylko dlatego, że chciał ożenić się z podwójną rozwódką Wallis Simpson ukazuje Elżbietę jako kobietę silną, bezwzględną. Dowiedzieć się możemy również o jej niechęci do współżycia z mężem, i poczęciu dwóch córek tj. Elżbiety II i nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty w wyniku sztucznego zapłodnienia.

            Czytając o ponad 100 latach życia Królowej Matki (żyła dokładnie 101 lat i 8 miesięcy) czytamy automatycznie o historii XX wieku. Z kart tej obszernej biografii wyczytać można masę informacji o całej rodzinie królewskiej w ciągu tych ostatnich 100 lat, mamy zatem opisane małżeństwa Jerzego V i królowej Marii czy obecnej królowej Elżbiety II z księciem Filipem lub Karola z Dianą, a także wielu innych członków rodziny Windsorów.

             Długość jej życia jest naprawdę imponująca szczególnie kiedy uświadomimy sobie, że urodziła się w czasach powozów konnych i powłóczystych sukien, a zmarła w erze komputerów. Na jej długowieczność z pewnością wpływ miały geny ale również bajeczne, leniwe, i dostatnie życie jakie prowadziła najpierw w zamkach i posiadłościach swoich rodziców później jako gospodyni pałacu Buckingham, i właścicielka 1\4 ziem na świecie. Mimo niezaprzeczalnego uroku osobistego była złośliwa, stanowcza, nieustępliwa i próżna. Nie bez powodu Hitler nazwał ją najniebezpieczniejszą kobietą świata, a inny słodką żelową pianka ze stali. Celem jej życia był tron, i zrobiła wszystko by na nim zasiąść.              Jedynym minusem książki jest jawna niechęć autorki do byłej monarchini. Może nie od razu ale po jakimś czasie wyraźnie da się zauważyć, że złe cechy Elżbiety autorka przytacza bardzo chętnie, i często, a każdą pozytywną musi podważyć. To w zasadzie wszystkie uwagi bo treść  jest naprawdę zajmująca, oderwać się  od czytania nie sposób, i choć książkę nie czyta się szybko to życie brytyjskich wyższych sfer pochłania nas bez reszty. Dla fanów monarchii obowiązkowa.

             Przypomnę jeszcze, że postać Elżbiety i cały proces związany z abdykacją Edwarda VIII, i przejęciem tronu przez  Jerzego VI przedstawia oscarowy film "Jak zostać królem" w którym króla zagrał genialny Colin Firth, a Elżbietę fenomenalna Helena Bonham-Carter.

czwartek, 01 sierpnia 2013, sylviaa777

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: ewa koby, *.unitymediagroup.de
2013/09/29 22:21:35
juz jako 3latka na foto byla beszelna i te beszczelnosc uprawia do dzis na wszystkich swoich poddanych