Blog > Komentarze do wpisu

Norwegian Wood - Haruki Murakami

             W prozie Harukiego Murakamiego zakochałam się już kilka lat temu po przeczytaniu mojej pierwszej powieści autora „Sputnik sweetheart”.  Od tamtej chwili uwielbiam jego styl, który jest absolutnie wyjątkowy, i niedający pomylić się z żadnym innym. Pisze trzymając czytelnika w napięciu, właściwie ciągle towarzyszy nam otoczka tajemnicy czytając nie mamy pewności czy za chwil kilka to o czym czytamy nie obróci się o 360 stopni i nie wyłoni się coś zupełnie nieoczekiwanego. „Norwegian Wood” to powieść realistyczna gdzie wszystko mimo początkowych niejasności zostaje spięte logiczną klamrą. Uwielbiam jak ubiera w proste słowa uczucia których nie sposób wyrazić, jak łączy tradycję z nowoczesnością.


           37 letni Toru Watanabe lądując na lotnisku w Hamburgu przenosi się myślami do Tokio roku 1969. Wspomina swoją przyjaźń z Naoko i Kizukim parą zakochanych nastolatków która zna się od dziecka. Cała trójka spędza ze sobą właściwie każdą chwilę jakby oddzieleni od reszty społeczeństwa tylko w swoim towarzystwie odnajdują radość i zrozumienie. Tę idyllę młodych ludzi zakłuci coś co zmieni wszystko - śmierć. Śmierć w książce jest wszechobecna, i spotkać może każdego, jednak tylko Ci co zostają muszą uczyć się żyć na nowo ze złamanym sercem, ze swoimi słabościami, z lękiem, muszą pogodzić się z tym ze chodź są bardzo młodzi to ich wspomnienia dotyczą w większości ludzi już nieżyjących. Jak to zrobić? Co zapomnieć, a co w sobie pielęgnować by się nie poddać i być szczęśliwym? Masa pytań, ciężkie przeżycia prowadzące do wyniszczających chorób psychicznych, kuriozalna samotność w Tokio z którą młodzi ludzie nie potrafią sobie poradzić. To książka piękna ale i bardzo smutna na pewno nie na trudne okresy w życiu jednak przeczytać warto bo to jedna z najlepszych książek Murakamiego.


          „Norwegian Wood” została wydana w Polsce w 2006 roku. Znajdziemy w niej wszystkie elementy stylu charakterystyczne dla Murakamiego są koty, bary jazzowe, Beatlesi (sam tytuł jest nazwą jednej z piosenek grupy), jest ta charakterystyczna tajemnica o której mówiłam wyżej jednym słowem wszystko co najbardziej ujmuje i sprawia, ze jest wyjątkowy.

      Poniżej trailer z filmu o tym samym tytule, gorąco polecam jeśli ktoś ma okazję zobaczyć.

czwartek, 30 stycznia 2014, sylviaa777

Polecane wpisy