Blog > Komentarze do wpisu

Pieśniarka Warszawy: Hanka Ordonówna i jej świat - Tadeusz Wittlin

        Jestem wielką fanką starych filmów przedwojennych , a nasza rodzima filmoteka z tamtych lat choć zniszczona, i poraniona ma w swojej ocalałej ofercie wybitne perełki. Ostatnio zachwyciłam się filmem „ Szpieg w masce” w którym główną rolę gra właśnie Ordonka. Nie wiedziałam jeszcze wtedy czy istnieje biografia jej poświęcona bo jeśli chodzi o przedwojennych aktorów mało jest książek na ich temat, tak jakby wojna i upływ czasu zatarł ślad ich istnienia. Okazało się jednak, że jest jedna książka opisująca życie i dorobek aktorski popularnej Ordonki to wydana w 1990 roku „Pieśniarka Warszawy: Hanka Ordonówna i jej świat” napisana przez Tadeusza Wittlina. W 2006 roku wydawnictwo LTW odświeżyło tę pozycję wydając ją na nowo, ja jednak czytałam wersję oryginalną z 1990 r. 

         Tadeusz Wittlin to przedwojenny dziennikarz, pisarz, i autor tekstów dzięki czemu biografia Hanki Ordonówny jest napisana pięknym językiem, wysmakowaną polszczyzną i idealnie pasuje do opisywanej postaci żyjącej w czasach autorowi współczesnych.


           Biografia wciąga od pierwszej chwili. Hanka Ordonówna była bliską przyjaciółka autora i podczas któregoś powojennego już spotkania zapytała czy kiedyś nie napisałby coś o niej, on bez namysłu zgodził się wiedząc jak wielką była gwiazdą, i że jej życie nie może zostać zapomniane. Od tej pory przy każdym spotkaniu z Ordonką zadawał pytania, i słuchał jednocześnie notując co ma do powiedzenia największa z polskich Div. Tak powstała ta biografia oparta na osobistych zwierzeniach samej Ordonówny, a także jej męża czy bliskich przyjaciół, biografia tym bardziej ciekawa, że w jakiejś części spleciona również z losami jej autora. Oboje należeli do Warszawskiej elity kulturalnej i jak większość kolegów aktorów czas wojny był dla nich czasem wywózek, zsyłek, więzień i ciągłego tułania się po świecie gdzie choć to wydawało się wprost niemożliwe co jakiś czas natykali się na siebie.


         To nie jest tylko książka o Ordonce to też kompendium wiedzy o całym przedwojennym życiu teatralnym, kulturalnym i intelektualnym. Poznamy dogłębnie historie niezapomnianego teatru Qui Pro Quo mieszczącego się na ulicy Senatorskiej w Warszawie jego aktorów, dyrekcję, spotkamy autorów genialnych tekstów Tuwima i Hemara będziemy siedzieć na widowni obok znamienitych gości jak Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego. Przejdziemy ulicami, zjemy ciastko w  cukierni po czym znów wejdziemy do licznych teatrów, a tam napatoczymy się na Bodo, Dymszę, Pogorzelską, Smosarską, Górską, Zimińską i wielu innych znanych i podziwianych. Wielką ciekawostką jest to, że autor opisuje ciekawostki zza kulis, miłostki, zdrady, psikusy i wielkie miłości dzięki czemu możemy poczuć się przez chwile, że to również nasi dobrzy znajomi. Jest też czas zadumy kiedy to po latach podczas rozmowy autora z Ordonówną dowiadujemy się kto przeżył wojnę, a komu się jednak nie udało. To piękna choć też trudna emocjonalnie książka o pokoleniu niezwykłych ludzi żyjących w czasach największego upadku, których życiorysem można by obdzielić wielu obecnie żyjących. Polecam odkryć magiczny świat starego kina a przy okazji poznać historię życia Marii Pietruszyńskiej (prawdziwe imię i nazwisko) i jej drodze na szczyt.  

           Poniżej pierwszy polski film szpiegowski z 1933 roku, wspomniany już „Szpieg w masce” z Hanką Ordonówną, i amantem ówczesnego kina Jerzym Pichelskim. Właśnie z tego filmu pochodzą znane nam wszystkim do dzisiaj piosenki „Miłość ci wszystko wybaczy” oraz „Na pierwszy znak”.

czwartek, 27 lutego 2014, sylviaa777

Polecane wpisy