Blog > Komentarze do wpisu

Historia piękna - Umberto Eco

             O Umberto Eco nie ma się co rozpisywać bo wiadomo wszyscy znają i w większości kochają. Ja, choć nie należę do grona ślepo zakochanych w twórczości pisarza fanów to niektóre pozycje naprawdę doceniam. Moje spotkanie z „Historią piękna” jest dwuetapowe pamiętam jak książka ukazała się na polskim rynku kilka dobrych lat temu i będąc w księgarni przeglądałam ją kartka po kartce. Nie myślałam, że na ponowne spotkanie przyjdzie mi czekać prawie dekadę jednak mój zachwyt się nie zmienił bo nadal zachwyca pięknem wydania i bogactwem treści.


          To nie jest zwykła książka to raczej pięknie wydany album. Na kredowym papierze umieszczono piękne zdjęcia dzieł sztuki które na przestrzeni dziejów ludzkości wytyczały kanony piękna. Ponadto każda epoka, każdy nurt jest popierany starannie wybraną antologią owych czasów. Dowiemy się czym różniło się piękno antyku od tego z renesansu czy czasów nam współczesnych, jak zmieniała się moda, kanony piękna ludzkiego ciała. Zastanowić się można przy okazji czym właściwie jest piękno, i czy da się je włożyć w ramy, dokładnie określić i opisać? Długo się nad tym zastanawiałam, a w miarę czytania dowiedziałam się, że rzeczywiście istnieją  pewne „normy”  które niezmiennie na przestrzeni wszystkich epok stanowiły o pięknie ludzkiego ciała. Poczytajcie, pooglądajcie, a dowiecie się wielu ciekawych informacji. Ja przyznam szczerze książkę bardziej oglądałam niż czytałam bo opisy autora bardziej skierowane są do osób, które znają się na sztuce naprawdę dobrze i interesuje je rozłożenie każdej epoki na czynniki pierwsze. Ja jako, że do tak wielkich pasjonatów nie należę poczytałam o epokach mnie interesujących, a resztę wnikliwie obejrzałam bo zamieszczone arcydzieła są naprawdę przepiękne.

Umberto Eco

        Jeśli komuś spodobał się tom o pięknie może sięgnąć po kolejny zatytułowany „Historia brzydoty”. Takie samo śliczne wydanie stanowiące arcyciekawe połączenie z pierwszą częścią.piątek, 21 marca 2014, sylviaa777

Polecane wpisy